Під час війни збереження ментального здоров’я стає надзвичайно важливим завданням. Ми можемо бути дуже виснажені, адаптаційні можливості організму вже не такі, як в перші дні після вторгнення, нам може бути дуже тривожно, наші думки можуть «зависати» між спогадами про минуле і невизначеністю майбутнього. В таких умовах догляд за своїм психічним благополуччям стає необхідністю, яку важко переоцінити.
Нижче наведені деякі важливі навички піклування про себе в часи війни.
1. Прийняття реальності
Як не дивно, іноді ми забуваємо, що живемо під час війни і починаємо вимагати від себе нереалістичних речей. Прийняття реальності того факту, що час, в який ми живемо – інший, складний, воєнний – це важлива складова психічного балансу. Заперечення цього і очікування від себе результатів за стандартами мирного часу, або ще більших, кращих, вищих, створює неймовірну напругу. Важливо визнавати війну як фактор власного життя, але при цьому зосереджуватися на тому, що ви можете контролювати і що реально можете зробити.
2. Фокус уваги
Зазвичай ми відчуваємо, що є для нас по-справжньому цінним. Для кожного це щось своє. Це може бути щось, пов’язане із сім’єю, професією, допомогою іншим або якась особиста мета. Збереження фокусу уваги на тому, що є для нас цінним, дозволяє не відволікатися на інформаційний шум, концентрує енергію сили на важливому, надає сенсу життю навіть в часи випробувань.
3. Підтримка близьких
В часи війни нам дуже потрібна підтримка. Сім’я і спільнота – це те, що нас тримає і підтримує. Коли ми ділимось любов’ю, теплим словом, якимось магічним чином любові стає вдвічі більше. Формування навколо себе підтримуючого простору (близьких, друзів, знайомих), в тому числі завдяки ритуалам (телефонним дзвінкам, доброму слову зранку або на ніч перед сном) може потребувати невеликих, але щоденних зусиль. Але ці зусилля повертаються. Зберігайте зв’язок з близькими. Вони можуть бути опорою і підтримкою, яка допоможе вам прожити важкі часи. Розмовляйте про свої почуття, не приховуючи тривоги чи страху. Спільна підтримка може зміцнити вас і ваше оточення.
4. Від’єднатись від інформаційного шуму
Сфокусувавши свою увагу на цінностях, сформувавши підтримуючий простір, важливо також від’єднатись від інформаційного шуму. Особливо – від поганих новин, травмуючого цифрового контенту. Ми можемо бути в курсі важливих подій, виділивши для цього окремий час. Але чи є потреба в постійному, тривалому перегляді новин і каналів, в досконалому знанні того, що і де відбулось? Нажаль, війна вчить нас бути пильними. Втім, ця пильність, коли її занадто багато, грає проти нашого організму, виснажуючи його ресурси. Тому краще тверезо оцінити свій ресурс і відповісти собі на запитання: скільки і якої інформації я реально потребую? Визначити ліміт і потім дотримуватись цього правила. Для допомоги собі можна встановити програми-запобіжники на смартфоні, які обмежують перегляд контенту.
5. Рух
Не забувайте про рух. Фізична активність важлива для збереження енергії та зниження рівня стресу. Спробуйте займатися спортом чи просто робіть короткі прогулянки, щоб покращити настрій та зберегти життєву енергію.
6. Прийняття емоцій
Важливо з’єднатися зі своїми емоціями і приймати їх такими, які вони є. Іноді ми вже не витримуємо важких подій і «завмираємо», від’єднуючись як від емоцій негативного спектру, так і від позитивного. Але ми – це ми і нам також треба і святкувати і горювати, і радіти і плакати. Прийняття себе в тому стані в якому ми є, звільняє від зайвої напруги.
7. Отримання професійної підтримки
Якщо напруження занадто сильне, є перевантаження, стрес, тривога, варто не соромитись і звертатись по професійну підтримку до психологів, психотерапевтів. Є багато громадських організацій, які надають таку підтримку, в тому числі безкоштовно. Розмова з фахівцем сама по собі може стати безцінним ресурсом. Як мінімум, така людина вислухає без засудження, упередження, критики, що надасть полегшення емоційному стану.
Збереження ментального здоров’я під час війни – завдання непросте, але дуже важливе. Незважаючи на труднощі, важливо приділяти увагу своєму емоційному благополуччю.